Sağlık Pınarım

Pınar, her şeyden önce insanın sağlıklı yaşamını düşünür, insan sağlığı için çalışır. Pınar, saf, temiz ve doğaldır. Pınar, sağlıklı yaşamı destekler ve Pınar kalitesi yaşama özen gösterir.

Anne adaylarına beslenme önerileri

Enerji: Hamilelik döneminde normal gelişlim için günlük 300 kcal ek besin alınmalı. Bu ek enerji anneye yağ dokusu olarak gelir, bu yağ dokusu da emziklilik döneminde artan enerji gereksinimini karşılamak için kullanılır.

Protein: Tavuk, balık veya hindi eti, süt-yoğurt, yumurta, kuru baklagiller kaliteli protein kaynaklarıdır. Normalde gebe kadınlar için önerilen protein 60 gr.'dır. WHO vejeteryan gebelerde bu değere 9 gr./gün ek olması fikrindedir.

Çoklu doymamış yağ asitleri: Gebelikte diyette n-3 yağ asidi ve özellikle dokozahegzoenoik asit (DHA) bulunması gerekir. n-3 yağ asidi ve DHA zengini besinler; yağlı balıklar, ceviz, soya fasulyesi, tereyağı, mayonez, yeşil yapraklı sebzeler.

Demir: Demir eksikliği olan annelerde düşük, doğan bebekte de anemi görülebilir. Demir zengini besinler; karaciğer, kırmızı et, tavuk eti, balık özellikle sardalye, yumurta, kuru baklagillerdir.

Kalsiyum: Süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler en iyi kalsiyumkaynaklarıdır.

Çinko: Çinko eksikliğiyle anne karnında büyüme geriliği, ölü doğumlar, doğumsal anomaliler görülür.

Çinko; et, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişlerde bulunur.

İyot: Gebe annenin iyottan yetersiz beslenmesi zeka geriliği, anormal doğan bebek, annenin iyot eksikliğine bağlı hipotroidik bebek, düşlük, ölü doğum, sağırlık, cücelik gibi birçok soruna neden olur. En güzeliyot kaynakları deniz ürünleri ve iyotlu tuzdur.

Folik Asit: Folik asit eksikliğinde düşlük, nöral tüp defektleri (fetus gelişiminin erken dönemlerinde, beyin ve omurilik hücrelerinin oluşturduğu tüpe benzer bir yapı olan nöral tüple ilgili doğum kusurlarıdır. Bütün sinir sistemi bu yapıdan gelişir), annede megaloblastik anemi (bir tür kansızlık) oluşur. Gebeliğin 4. haftasının sonuna kadarkapanması gereken nöral tüpün açık kalmasıyla kafatası kemiklerininbir kısmının olmaması, beyinin gelişlememesi ya da beyin ve zarlarının kafanın arka kısmından dışları fırlaması. Hasta bebek erken yaşta kaybedilebileceği gibi tekerlekli sandalyeye de mahkum kalabilir. Bu durum yalnızca beslenmeyle değil çevresel ve genetik nedenlerle de oluşabilir. Planlı gebeliklerde gebeliğin ilk 3 ayı 400
gr./gün, plansız gebeliklerde de kadının doğurganlığı düşünülerek 400 gr./gün şolik asit kullanılması önerilir. Ayrıca nöral tüp deşektinin oluşmaması için gebeliğin ilk 4 haftasında kullanımı uygundur. Günlük
besinlerle 400 gr./gün folik asit sağlanabilir. Günde 1 kase kuru fasulye ya da mercimek yemeğinin yanına 1 su bardağı portakal suyu yaklaşık 420 gr. folik asit sağlar. Ya da günlük diyette badem
içi, yumurta, lahana-bezelye-ıspanakla hazırlanan sebze yemeği, portakal tüketimi de yeterli derecede folik asit sağlar.

B12 Vitamini: Bu vitaminin eksikliğinde DNA sentezinde kusur oluşur, megaloblastik anemi, sinir sisteminde olumsuzluklar, anormal doğan bebekler olabilir. Yalnızca hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. A Vitamini: A vitamini eksikliğinde prematüre doğum, düşlük, bebeğin başının gelişmemesi, görme kusurları oluşur. Havuç, balık, süt, karaciğer, yumurta sarısı, domates, kivi, yeşil yapraklı sebzelerde yoğun miktarda bulunur.

D Vitamini:
Diyetle D vitamini gereksinimi karşılanamaz, bu nedenle doktorunuzun önerdiği D vitamini preparatını uygun dozda kullanmanız gerekir. C vitamini: Gebelikte bu vitaminin demir, kalsiyum, folik asit, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, A-E vitamininin vücutta kullanılmasında etkin rolü bulunur. Kuşburnu, yeşil-kırmızıbiber, turunçgiller, domates, patateste bol miktarda vardır. Vücutta depo edilmez,
idrarla dışarı atılır.

Kafein: Kahve, çay ve karbonatlı birçok içecekte, soğuk algınlığı-alerji ilaçlarında bulunur. Yapılan çalışmalarda günlük beş fincandan fazla kahve tüketen kadınlarda erken doğum, gebelik süresine
göre düşlük saptanmıştır. Fazla kafein tüketen kadınların bebeğinin kemik yoğunluğu ve kalsiyum içeriğinin düşlük olduğunu gösteren çalışmalar da bulunur.

Alkol: Alkol alan annelerin bebeklerinde büyüme gelişme geriliği, yarık damak, yüz kemiklerinde az gelişme, başlın büyümemesi, eklem anomalileri görülür.

İlaçlar: Gebelikte kullanılan her ilaç bebeğinize zarar verebilir. Besinleri haşerelerden korumak kullanılan tarım ürünleri besinlerde kalıntı bırakır. Besinlerimizdeki ilaç kalıntılarını bilmediğimize göre sebze ve meyvelerin iyi yıkanması, küFlü, ezik, çürük besinlerin yenmemesi gerekir.

Kabızlık: Bazı gebelik hormonlarının bağırsak hareketlerini azaltması, kilo artışıyla hareketlerde azalma, beslenme düzenindeki değişiklikler gebelerde kabızlığı artırır. Lif içeren sebze ve meyvelerin
çiğ, bol ve kabuklu olarak tüketimi, sıvı alımının artırılması, kuru meyvelerin yenilmesi bu sorunun çözümlenmesine yardımcı olur. Yine kuru baklagiller, kuru meyvelerle hazırlanan tahıl gevrekleri,
yulaf ezmesi ve fiziksel hareketin artırılmasını öneririm.

Anemi: Hayvansal besinlerin, kuru baklagillerin, kuru meyvelerin taze sıkılmış meyve suları gibi C vitamini zengini i besinlerle tüketilmesiyle demir emiliminin artırılması önerilebilir.

 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27