Sağlık Pınarım

Pınar, her şeyden önce insanın sağlıklı yaşamını düşünür, insan sağlığı için çalışır. Pınar, saf, temiz ve doğaldır. Pınar, sağlıklı yaşamı destekler ve Pınar kalitesi yaşama özen gösterir.

Kışın formda kalmak için

Kışın Formda Kalmak

Formda kalmak, yaşam boyu sağlıklı beslenmeyi ve düzenli fiziksel aktiviteyi gerektirir. Formda bir bedenle gündelik sorunların üstesinden kolaylıkla gelinir, yüksek kalitede, uzun bir yaşam için şans sahibi olunur.

Genelde formda olmayı; yoğun fiziksel aktivite yapmak olarak algılarken, çoğu insan kaslı bir vücuda sahip olmayı ya da uzun mesafeli koşuyu başarılı olarak bitirmek olarak değerlendirir. Aslında formda olmak yalnızca fiziksel değil, ruhsal ve zihinsel iyiliği kapsayan bir durumdur. Formda olmak iyi
bir sağlık durumunun göstergesidir.

Bireyler formda olduklarında; pozitif bir bakış açısıyla gün içerisindeki olumsuz koşulların üstesinden gelir. Kalp hastalıkları,kanser, şeker hastalığı gibi ciddi sorunlar daha az görülür. Yüksek kalitede ve belki de uzun bir yaşam için iyi bir şans yakalamış olursunuz. Unutmayın formda olmanın yaşı yoktur. Formda
kalmak, her yaşta düzenli fiziksel aktivite ve yeterli-dengeli beslenmeyi içeren bir yaşam şeklini gerektirir.

Formda kalmak için altın kurallar
1. Yeterli düzeyde uyku en önemli unsurdur. Yetişkinler sekiz saatten fazla uyumamaya özen gösterin.
2. Sigarayı yaşamınızdan çıkarın, sigara içilen yerlerde bulunmamaya özen gösterin.
3. Stresi kontrol altına alın.
4. Alkol gibi metabolik stresi artıran, yaşlanmayı hızlandıran içeceklerden uzak durun.
5. Temizlik kurallarına özen gösterin. Özellikle kişisel temizliğinize ve besin temizliğine...
6. Düzenli olarak tıbbi kontrollerden geçin.
7. Daima diyetinizde yapacağınız olumlu değişikliklerin sağlığınıza yapacağı önemli katkıları hatırlayın.
8. Optimal sağlık için tahıllar, et grubu, süt ürünleri, taze sebze ve meyveler ile sağlıklı yağları bir arada yiyin.
9. Yemeklerinizi nerede yediğiniz ve nereden satın aldığınız çok önemli değil. Hoşlandığınız yiyeceklerin sağlıklı yeme tarzına uygun olmasına dikkat edin.
10. İyi beslenme, formda kalmanın temel yakıtıdır ve bu da sizinle başlar. Ev, restoran, kafeterya ya da işte de sağlıklı besinlerden oluşan mönüler tüketebilirsiniz.
11. Sevdiğiniz restoranlarda kızartmalar yerine az yağlı olanları tercih edin.
12. Beslenmede her şeyden önemlisinin çeşitlilik, denge ve aşırıya kaçmama olacağını aklınızdan çıkarmayın.
13. Yemek yerken aşırıya kaçmayın. Porsiyon ölçülerinizi uygun tutarsanız istediğiniz besinleri kolaylıkla yiyebilirsiniz.
14. Bol miktarda su için. Bu yetişkinler için ortalama sekiz su bardağıdır. Suyun vücut için yeterli gelip gelmediğini idrar rengini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Sürekli ilaç kullanmıyorsanız ve idrarınızın rengi açıksa yeterli sıvı almışsınız demektir.

Formda kalırken besinlerin tadını çıkarın insanların besin seçiminde kültür, duygusal durum, çevre, yakınarkadaşlar, yemeğe bakış açısı, besin ve beslenme hakkındaki bilgiler etkilidir.

Neden bir besinin yerine başkasını seçtiğinizi hiç düşündünüz mü?
Çünkü besinler sağladıkları besin değerlerinin yanı sıra keyif ve iyi tat vericidirler. Unutmayın, iyi beslenme de yemeğe zevk katabilir. Çünkü besinler karmaşık öğelerdir. Siz besinin görünüm, hoş koku, lezzet, tat gibi özelliklerinden yararlanırken; vücudunuz da besin öğelerinin yaşamınızı sürdürme işlevlerindenyararlanır.

Bunun için;
1. Çeşitli besinleri tüketin. Örneğin tabağınızı öğle ve akşam öğünlerinde dört eşit parçaya bölün. Değişik besin gruplarını ve değişik renkte besinleri aynı tabakta tüketin.
2. Yediğiniz miktara göre aldığınız kiloyu fiziksel aktiviteyle dengeleyin. Kilonuzu koruyun.
3. Değişik ekmek çeşitlerine, taze sebzeler, kuru baklagiller, kuru yemişler ve taze sebzelere diğer yiyeceklerden daha fazla yer verin.
4. Yağ mutlaka vücuda alınmalı, ama nasıl? Bitkisel sıvıyağ tüketerek, az yağlı et ve süt ürünlerini tercih ederek. Bu nasıl sağlanır? Düşük yağlı pişirme sistemleri, yemeklere fazla sos koymadan ve salataları karışık yağlı süslemelerden uzak tutarak sağlanabilir.
5. Şeker ve şekerli besinleri yaşamınızdan mümkün olduğunca çıkarın.
6. Tuzu azaltılmış besinler yararlıdır, unutmayın! Formda kalmak için alınan 150 kalorilik besini yakmak için hangi fiziksel aktiviteden ne kadar yapılmalı?

Aşağıda orta düzeyde yapılan fiziksel aktiviteler 150 kaloriye eşdeğerdir.
60 dakika araba yıkama
45 dakika voleybol oynama
30 dakika futbol oynama
40 dakika yürüyüş
30 dakika bisiklete binme
30 dakika hareketli dans
20 dakika yüzme
15 dakika ip atlama
15 dakika dik merdiven çıkma

Bunları biliyor muydunuz
1. Etin yağını sıyırdığınızda kolesterolünü uzaklaştırır mısınız?
Hayır. Etteki kolesterol, etin çözünür yağında olduğu kadar yağsız et kısmında da bulunur. Ancak etteki yağı sıyırdığınızda kan kolesterolünü yükseltme yeteneğine sahip doymuş yağları elimine etmiş olursunuz.
2. Patatesi kabuğu ile tüketmek 3 misli posa içerir. Evet. Sebzeler ve meyveler kabukları ile birlikte tüketildiğinde iyi posa kaynaklarıdır.
3. Yoğun bir aktivite sırasında yarım kilo mu kaybedilir?
Terle ikisu bardağı kadar su mu kaybedilir? Evet. Fiziksel aktivite öncesi ve sonrası tartılın. Kaybettiğiniz yağ değil sudur. Su kaybının olumsuzluğunu yaşamamak için kaybettiğiniz iki su bardağı suyu hemen için.
4. Kilo vermek için aç kalmak iyi bir başlangıçtır. Hayır. Aç kalma ile kilo vermede ilk önce su ve kas kaybı oluşur. Su kaybı yemekle tekrar kazanılır. Kas kaybı telafi edilemez. Üstelik açlıkta sağlık için gerekli besin öğeleri yetersiz alınır.
5. Yeterli vitamin ve mineral için en iyi yol, günlük vitamin desteği almakla olur.
Hayır. Çeşitli ve dengeli beslenme planıyla destek almadan da vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanabilir. Bu destekler insan sağlığı için tüm besin öğelerini içermez. Çeşitli beslenmiyorsanız bir beslenme uzmanına başvurmalısınız. Diyet kaydınız değerlendirilerek hangi vitamin ve mineralden eksik beslendiğiniz açığa çıkabilir.

 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27