Sağlık Pınarım

Pınar, her şeyden önce insanın sağlıklı yaşamını düşünür, insan sağlığı için çalışır. Pınar, saf, temiz ve doğaldır. Pınar, sağlıklı yaşamı destekler ve Pınar kalitesi yaşama özen gösterir.

Okul Başlıyor, Çocuğum nasıl beslenmeli

Okul Başlıyor, çocuğum nasıl beslemeli

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için evde gösterdiğ iniz özenin okulda da sürdürülmesi şart. Bu nedenle eğer çocuğunuz tam gün okula devam ediyorsa hem öğle yemeği menülerini hem de beslenme saatlerindeki atıştırmalıkları sıkı takip etmelisiniz. Okul çağındaki çocuklarınızı güne öncelikle iyi bir kahvaltı ile hazırlayın. Asla bir bardak süt ya da meyve suyu ile geçiştirmeyin. Kahvaltıya en az 15 dakika ayırın. ‹deal bir kahvaltı için; 1 bardak süt ya da taze sıkılmış meyve suyu, 1 yumurta (katı ya da rafadan), peynir, zeytin, bal ve ekmek yeterli. Ya da domatesli, peynirli bir omlet, 2 dilim ekmek ve yine 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu hazırlayabilirsiniz.

Okulda ara öğün olarak beslenme saati uygulanıyorsa bir meyve, bir havuç, yoğurt, evde yapılmış bir dilim kek, domates ya da salatalık gibi besinleri almasına dikkat edin. Çocuğunuz eğer o sabah güçlü bir kahvaltı yapamamışsa, beslenme çantasını protein ve karbonhidratlı gıdalarla hazırlayarak enerji kazanmasını sağlayın. Örneğin çantasına peynir, tavuk ve salata ile hazırlanmış bir sandviç yerleştirebilirsiniz. Ya da bir dilim kıymalı börek ile yoğurt tercih edebilirsiniz. Öğle yemeğini evde yiyen çocuklara bir gün et, bir gün balık hazırlayabilirsiniz. Yanında sebzeli makarna ya da pilav ile dengeleyebilir, sütlü ya da meyveli tatlı ile öğünü tamamlayabilirsiniz.

Okul Başlıyor, çocuğum nasıl beslemeliOkulun öğle yemeği listelerini her gün takip edin. Çocuğ unuz gün içinde et yemişse akşam sebze ağırlıklı bir yemek hazırlayın. Örneğin sebze çorbası ya da zeytinyağ lı bir sebze yemeğini akşam menüsünden eksik etmeyin. Çocuğunuzun günde üç ana öğün ve iki ara öğün yemek yemesini, ana öğünlerde her besin grubundan yeterli miktarda tüketmesini sağlayın.

İkindi kahvaltılarında hem çocuğunuzun okulda azalmış enerjisini yerine getirecek hem de akşam için iştahını kapatmayacak yiyecekleri tercih edin. Ev yapımı bir dilim kek, meyveli bir krep ya da ton balıklı mini bir sandviç yeterli olacaktır. Çocuğunuzun gün boyu süt ve süt ürünlerinden bolca almasına dikkat edin. Son derece besleyici bir gıda olan yoğurdu ayran, meyveli yoğurt ya da cacık şeklinde çeşitlendirerek tüketmesini sağlayın. Annelerin en büyük sorunlarından biri de çocukların yemek yemeyi sevmemesidir. Yemek deneyimini eğ- lenceli bir hale getirmek için okul dönüşü kızınız ya da oğlunuzla birlikte mutfağa girin. Domates, salatalık, havuç gibi farklı renklerdeki besinleri kullanarak kendine bir sandviç ya da kanepe hazırlamasına yardımcı olun.

Okul Başlıyor, çocuğum nasıl beslemeliAtıştırmak için aşırı yağlı ve tuzlu cipsler ya da gazlı içecekler yerine ekmek üzerinde eritilmiş kaşar peyniri, taze meyve ve sebze sularını tercih edin. Unutmayı n ki kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve osteoporoz gibi pek çok ciddi hastalığın temeli çocuklukta atı- lıyor. Bu nedenle çocuklarınız daha küçük yaşlardayken onlara düzenli beslenmeyi öğretin. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişim, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir.

 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27