Sağlık Pınarım

Pınar, her şeyden önce insanın sağlıklı yaşamını düşünür, insan sağlığı için çalışır. Pınar, saf, temiz ve doğaldır. Pınar, sağlıklı yaşamı destekler ve Pınar kalitesi yaşama özen gösterir.

Sebze ve Meyvelerin Mucize Etkileri

Doğa insan için harika bir sağlık kaynağı. Tüketeceğiniz gıdalar sizi hastalıklara karşı korumakla kalmıyor, bazı rahatsızlıkların tedavisinde de kilit rol üsleniyorlar. İşte bu gıdalardan bazıları ve onların mucize faydaları.

Sağlıklı hayatın temeli sağlıklı beslenme ile atılıyor. Ne mutlu ki, doğa bu konuda insanın en büyük yardımcısı. Doğanın sunduğu sebze ve meyveleri tüketmek, zinde bir bedene sahip olmak için en büyük desteği sunuyor. Öyleyse beslenmemizde onlara neden daha fazla yer ayırmayalım? Bu sayımızda ağırlıklı olarak kış sebzelerini büyüteç altına aldık ve yaşam kaynağı mız su ile sofraların vazgeçilmezi ayran ve limonatayı da dosyamıza ekledik. Unutmadan, kış geldi diye sıvı tüketimini sakın azaltmayın. Vücudunuzun kış aylarında da suya ihtiyacı var.

Sebze ve Meyvelerin Mucize EtkileriPırasa 100 g çiğ pırasa; 1.8 gprotein, 4.6 g karbonhidrat, 0 kolesterol, 1.3 g lif, 27 mg fosfor, 60 mg kalsiyum, 2.78 mg potasyum, 12.5 mg magnezyum ile B1, B3 ve C vitamini içeriyor. 100 gramı 25 kalori olan pırasanın idrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcı etkileri bulunuyor. Damar sertliği, böbrek hastalıkları ve kalp hastalıkları açısından önemli bir sebze olan pırasa, balgam söktürücü, idrar artırıcı, hazmettirici etkilere de sahip. Pırasanın beyaz renkli kısmı, pişirilmeden, soğan halinde yenildiği zaman oldukça faydalı. Sahip olduğu B ve C vitaminlerinin ısıyla kolayca niteliğini kaybetmesi sebebiyle, pırasanın mümkün olduğu kadar kısa sürede ve diriliğini koruyacak şekilde pişirilmesi çok önemli. Etli pişirilecekse, kıyma veya et pişirildikten sonra, pırasanın tencereye çiğ olarak eklenmesi, sebzenin besin değerini korumasını sağlıyor. Pırasanın yağda kızartılmadan ve kavrulmadan pişirilmesinin besin değerlerini koruması açısından önemli olduğunu da hatırlatalım.

Mürdüm Eriği Bol miktarda B vitamini (B1, B2, B3, B6) ile A, C ve E vitamini içeren mürdüm eriğinin, bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisi var. Mürdüm eriğinin 100 gramı 50 kalori. 100 gram mürdüm eriğinde; 12.3 g karbonhidrat, 299 mg potasyum, 17 mg fosfor, 2 mg sodyum, 0.7 mg lif ve 0.5 mg demir bulunuyor. Zengin bir potasyum ve magnezyum kaynağı olması sebebiyle tansiyon hastalarına tüketilmesi önerilen bu lezzetli meyve; karaciğer, kalp ve böbrek hastalarına, sindirim rahatsızlığı çekenlere ve romatizması olanlara da öneriliyor. Mürdüm eriği, güçlü antioksidan etkisi sayesinde, serbest radikallerin zararlı etkilerinden hücreleri korurken, kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi riskini de azaltıyor.

Sebze ve Meyvelerin Mucize EtkileriTaze Ceviz Protein, yağ, karbonhidrat, çinko, kalsiyum ve demirin yanı sıra A, B1, B2, C, D, E ve P vitaminleri ile Omega-3 yağ asitleri kaynağı olan ceviz, beyin, kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı bir besin. Cevizdeki doymamış yağ, kanda kolesterol birikimini önlerken, sahip olduğu fosfor ve kalsiyum, zihin yorgunluğunu gideriyor, kemik ve dişleri güçlendirerek diş eti kanamasını azaltıyor. Ceviz ayrıca, çocukların büyüme ve gelişmesinde oldukça faydalı olan çinkoyu da barındırıyor. Enerji değeri yüksek bir besin olan cevizin 100 gramı yaklaşık 700 kalori. Günde 3-4 ceviz yiyerek hem fazla kalori almaz hem de günlük Omega-3 ihtiyacının yüzde 90’ını karşılayabilirsiniz. Cevizin besin değerlerinden faydalanmak için kabuklu olanlarını almak ve evde kırarak taze yemek çok önemli.

Dut'un 100 gramında 19.8 g karbonhidrat, 1.1 g yağ, 0.9 lif, 0.9 protein, 60 mg kalsiyum, 1.1 mg demir bulunuyor. B1, B2, B3 ve C vitaminlerine sahip olan dutun 100 gramı 93 kalori. Beyaz dutun yapraklarının ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkileri var. iki tatlı kaşığı dut yaprağının üzerine bir su bardağı kaynatılmış su dökerek 10 dakika demleyebilir ve bu çaydan günde iki bardak içebilirsiniz. Dut meyvesi kansızlığa da iyi geliyor. Dutun içinde bulunan resveratrol isimli madde de, kansere karşı koruyucu etkiye sahip. Karaduttan yapılan şurubun ise, ağız ve boğaz hastalıklarına, özellikle de çocuklarda görülen pamukçuklara iyi geldiğini de belirtelim.

Sebze ve Meyvelerin Mucize EtkileriKarnabahar 100 g çiğ karnabaharda, 1,92 g protein, 4,97 g karbonhidrat, 2 g lif, 0 kolesterol, 22 mg kalsiyum, 15 mg magnezyum, 0,42 mg demir, 299 mg potasyum, 30 mg sodyum, 48,2 mg C vitamini, 57 mcg folat bulunuyor. 100 gramı sadece 25 kalori olan karnabahar, C vitamini açısından zengin olması sebebiyle vücudun kolajen üretimini sağlıyor ve demir emilimini artırıyor. Sadece lahanagillerde bulunan U vitamini ile mide ve bağırsak iç yüzeylerini koruyan, idrar söktürücü ve aynı zamanda antioksidan etkisi olan karnabaharın kansere karşı koruyucu etkisi de var. Diyabet ve kalp hastalarının tüketmesi önerilen bu faydalı sebze, içerdiği folat sebebiyle gebelere özellikle tavsiye ediliyor. Karnabahar çiğ salata olarak ya da buharda pişirilerek tüketilmeli. Çünkü pişirildiği zaman içerdiği vitamin ve minerallerin birçoğunu kaybediyor.

Yer elması, Besleyici bir sebze olan yer elması, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengin bir besin. Vücut direncini ve cinsel gücü artıran, içerdiği demir ve C vitamini sebebiyle kansızlığa iyi gelen yerelması, anne sütünü artırıcı özelliğe de sahip. Bu faydalı sebze, cildin yaşlanmasını geciktirdiğigibi basur şikâyetlerini de azaltıyor. ‹drar söktürücü etkisi olduğu da bilinen yer elmasını haşlayarak yiyebilirsiniz. Besin değeri yüksek, kalorisi ise düşük bir gıdadır.

Limonata C vitamini yönünden zengin bir içecek. Vücudun sıvı ihtiyacını karşılayabilmesinin yanında içeriğindeki malzemeler itibarıyla kan şekerini dengeleyici özelliği olan limonata, özellikle düşük kan şekeri olan hipoglisemi hastalarına öneriliyor. Mide bulantısını engellemeye yardımcı olan limonata, içeriğindeki sitrat sayesinde (kalsiyumun idrarla dışarı atılmasına yardımcı olduğundan) böbrek taşının düşürülmesini de kolaylaştırıyor. Limonatanın asidinin mideye zarar vermesini önlemek için sulandırılarak içilmesi öneriliyor. Ayrıca limon suyunun yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürmeye destek verdiği belirtiliyor. Limonatanın besin değeri diğer gazlı ve asitli içeceklere göre daha yüksek. Limonata ayrıca cilde detoks etkisi gösterebiliyor. Limonun karaciğer ve safra kesesine yararlı olduğunu ve balgam söktürücü etkisi bulunduğunu da belirtelim.

Su, İnsan sağlığı için en önemli faktörlerden biri olan su sağlık için hayati önem taşıyor. Rengi ve kokusu olmayan ve kalori içermeyen suyun sağlıklı olarak adlandırılabilmesi için kimyasal, bakteriyolojik ve radyoaktivite yönünden gerekli parametrelere uygun olması gerekiyor. Bu nedenle içtiğiniz suyun kalitesi oldukça önemli. Su tüketimi her mevsim önem taşıyor. Suyun vücudumuzdaki işlevlerinin başında vücut ısısını yaklaşık 37 derecede tutarak düzenlemesi geliyor. Ağız, gözler ve burun gibi vücut dokularının nemlenmesini sağlayan su, vücuttaki kan, sindirim sıvısı, tükürük ve idrar gibi sıvıların büyük bir kısmını oluşturuyor. Vücuttan sadece yarım veya 1 kg'lık su kaybı kişide susama hissi oluşturuyor. Vücuttaki sıvı miktarının yüzde 20 azalması ile yaşamsal risk meydana geliyor. Sağlıklı bir insanın günde 8-10 bardak su içmesi öneriliyor.

Sebze ve Meyvelerin Mucize EtkileriAyran 100 gr ayran, 4,5 g karbonhidrat, 3 g protein, 3 g yağ, 109 mg kalsiyum içeriyor. Ayran özellikle içeriğinde bulunan yoğurt bakterileri nedeniyle çok önemli bir içecek. Bu bakteriler antioksidan etkileri nedeniyle kanser riskini azaltıyor ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiyor. Mide ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin üremesini engelleyen ayran, besin değeri açısından da son derece zengin. Vitamin ve mineral deposu olmasının yanında, iyi bir antioksidan olan ayran, kalsiyum ve potasyum içermesi sebebiyle de kemik ve dişler üzerinde önemli etkiye sahip. Yaz aylarında yaşanan önemli sıvı kayıplarının elektrolit yönünden oldukça zengin bir besin olan ayran ile giderilmesini önerebiliriz.

 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27