PINAR Yaşam Pınarım

Pınar’ın misyonu; tüketicilerine sağlık, lezzet, yenilik kaynağı olan ürünleri sunan bir yaşam pınarı olmaktır. Bu misyon çerçevesinde yaşam pınarı olmanın temelde dayandığı üç ana unsur; sağlık, lezzet ve yenilik pınarı olma özelliğidir. Pınar, tüketicilerine sunduğu sağlık, lezzet ve yenilik ekseninde “iyi yaşam”’ı destekler ve faaliyetleri bu ana hedef doğrultusunda sürdürür.

Sihirli Anne

Ekranların Sihirli Annesi İnci Türkay, bugün 2,5 yaşındaki Ali'nin annesi. Henüz yeni konuşmaya başlayan Ali, "Çak çak çak" diyor, annesi "kırmızı" dediğini anlıyor. Birlikte tiyatroya gidiyor, parklarda oynuyorlar. Aralarındaki iletişime çok güveniyorlar.

Sihirli Anneİnci Türkay dört yıl boyunca yayımlanan çocuklara yönelik Sihirli Annem dizisiyle hafızalarda iyilik perisi bir üvey anne olarak yer edindi. O, 7'den 70'e herkesin "Sihirli Annesi"ydi. Sonra dizi bitti, Türkay da kendini minik bebeği Ali'yi büyütmeye adadı. Artık yalnızca Ali'nin sihirli annesiydi. Yılların deneyimli tiyatro oyuncusu, bebeği olunca tüm projelerine sırtını döndü. Çünkü çocuk büyütm ek bir kadın için en önemli meslekti ve "her bebekle yeni bir anne doğar"dı. Ali bugün 2,5 yaşında, okula giden, sağlıklı, sosyal bir çocuk. Aradan geçen 2,5 yılda Ali büyüdü, annesini de "büyüttü". Türkay, anneliğin kendisini hem duygusal hem de profesyonel anlamda çok değiştirdiğini söylüyor. Çünkü hayata daha olumlu bakıyor, profesyonel yaşamında da geçmişte olduğu gibi çocuklarla ilgili projelere önem veriyor.

Tayga Toys da bu değişimin bir ürünü. Türkay'ın, dünyanı n en büyük doğal oyuncak üreticisi Plan Toys'un Türkiye distribütörlüğünü üstlenmesinin nedeni sağlıklı oyuncakların bir çocuğun hayatındaki önemi. Türkay'la hamilelik döneminden başladık, anne olduktan sonraki değişimine kadar anlattığı keyişi bir sohbet gerçekleştirdik.

Nasıl bir hamilelik dönemi geçirdiniz?

İnsanları üç gruba ayırırım: Kadın, erkek ve hamileler. Bana göre hamilelik üçüncü bir cins durumu. Çok keyişi bir hamilelik dönemi geçirdim. ‹çinizde bir canlının gelişmesi çok değişik bir durum. Gerçekten tarifi olmayan, inanılmaz güzellikte duygular yaşıyorsunuz. Bugüne kadar kilo sorunu yaşayan bir insan hiç olmadı m, hamilelikte de böyle bir sorun yaşamadım. Ali ile karnımdayken çok derin bir duygusal bağ kurdum. Bence aramızdaki iletişim çok özeldi. Ultrasonda Ali'nin kalp atışlarını duymak beni o kadar çok heyecanlandı rı yordu ki. Bunlar insanı duygusal olarak çok değiştiriyor. Bir kere dü n y a y a çok daha pozitif bir açıdan bakıyorsunuz. Hani derler ya "her çocuk olduğunda bir anne doğar". Bu sözün kesinlikle çok doğru olduğuna inanıyorum.

Hamilelik sırasında nasıl beslendiniz? Spor yaptınız mı?

Sihirli Anneİzmirliyim. Yaşar Holding de İzmir'de olduğu için ailecek Pınar ürünlerine bağlıyızdır. Pınar markasının ürünlerine çok güveniriz. Evimize Pınar ürünlerinden başkası girmez diyebilirim. Hamilelik dönemimde de çok güvendiğim için hep Pınar ürünleri ile beslendim. Hatta şimdi Ali de yalnızca Pınar'ın çilekli yoğurtları ndan yiyor, Pınar markası dışındaki yoğurtları sevmiyor. Hamilelik dönemimde çok süt içtim, çok meyve yedim. Günde en az üç elma yiyordum. Özel bir diyet programı uygulamadım ama sağlıklı beslenmeye büyük özen gösterdim. Bunun dışında çok spor yapan bir insanım. Tenis oynamayı çok seviyorum. Ancak hamilelik dönemimde doğal olarak tenis oynayamadı m. Bu nedenle yürüyüşe ağırlık verdim. Her gün düzenli olarak yürüyüş yaptım. Bunun dışında ha m ilelik dönemimin ilk gününden son gününe kadar hep yüzdüm. Çok güzel geçti hamileliğim. Kendimi çok sağlıklı hissediyordum. Hamileliğimde topu topu dokuz kilo aldım.

Çocuğunuzu da sağlıklı besliyorsunuz, ancak günün birinde kendisi seçim yapmaya başlayı nca sağlıksız besinlere yönelebilir diye bir endişeniz var mı?

Bunun olacağına inanmıyorum. Örneğin Ali asitli içecekleri hiç sevmez. Zaten evde de hiç bu tür içecekler içmeyiz. Yalnız taze meyve suları tüketiriz. Bir gün bir arkadaşımızın evinde gazlı bir içecek tattırdım, "acı acı" deyip beğenmedi. Ama örneğin yine bizim evde hiç yapılmayan patates kızartmasını bir arkadaşı mın evinde ilk kez yediğinde çok hoşuna gitti. Yine de Ali'nin önüne haşlanmış patates ve patates kızartmasını bir arada koyun, o haşlanmışı tercih eder çünkü ona alışmış.

Ali'nin babasıyla ilişkisi nasıl?

Sihirli AnneEşim çok seviyor oğlunu ama oğluyla ilişkileri daha yeni oturmaya başladı. Bir kere eşim Ahmet çok yoğun çalışıyor ve kah İstanbul'da kah Ankara'da oluyor. Babaların genellikle bebekliklerinde çocuklarıyla ilişki geliştiremediğini düşünüyorum. Bir iletişimleri tabii ki var ama anneyle olduğu gibi değil. Ne zaman ki Ali "baba" demeye, yakınlık göstermeye başladı, ilişkileri de gelişti. Geçtiğimiz aylarda yurtdışına gittim ve ilk kez oğlumdan dört gün ayrı kaldım. Döndüğümde Ali ile babasının birbirlerine kenetlendiğini gördüm. Ahmet bütün sorumluluğu alınca oğlunun dilinden anlamaya başlamış. Ali şu an 2,5 yaşında ve kendine özgü bir terminolojisi var. Örneğin "çak çak çak" "kırmızı" anlamına geliyor. "Çak çak çak baçı baçı" "kırmızı bisiklet" demek. Bunları tabii ki onunla çok vakit geçirirseniz anlarsınız. Babası daha önceleri bunları bilmiyordu. Ama döndüğümde artık Ahmet'in de bunları anladığını fark ettim.

Peki siz bir anne olarak kendinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Çok düşünceli ve endişeli bir anneyimdir. Ali doğduğu zaman "Sihirli Annem" dizi çekimleri devam ediyordu. O zamanlar çekim aralarında eve gidip onu emziriyor, sonra dönüp çekimlere devam ediyordum. Ali'ye üç yaşına kadar kendim bakmak istedim, işten ayrıldım ve oğlumla ilgilenmeye başladım. Özellikle 0-3 yaş arasının bir çocuğun ruhsal gelişiminde ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bu dönemde bir çocuk mutlaka annesi ile ilişki kurabilmeli. Bu yüzden hayatımdaki her şeye sırtımı döndüm ve kendimi tamamen Ali'ye adadım. Televizyon, tiyatro, program her şey ikinci plana düştü. Ama artık bir yardımcımız var ve Ali'yi ona emanet edebiliyorum. Zaten okula da başladı. Sabahtan öğleye kadar orada arkadaşları yla oyun oynuyor. Sosyal çevresini geliştirmesi için yararlı bir adım oldu.

Ali'nin yaşıtlarıyla ilişkisi nasıl? Sosyal bir çocuk mu?

Çok sosyal, güler yüzlü bir çocuk. Onu iki yaşından beri çocuk tiyatrosuna götürüyorum. Sosyal biri olması için adım adım çalıştık. Daha yeni yeni konuşmaya başladı ama çok çabuk ilişki kuruyor. Parka gittiğ imiz zaman hemen arkadaşlarının yanına gidiyor. Paylaşmayı çok seviyor. Örneğin eline bisküvi paketi verdiğinizde önce mutlaka etrafındakilere ikram ediyor. Okula ilk başladığında itiş kakış nedir bilmiyordu. fiimdi öğrendi kendisini savunmayı. Çocuklar bunu da öğrenmeli çünkü hayat bir mücadeledir ve ailen seni hep koruyamaz.

Oğlunuz Ali hayatınızı nasıl değiştirdi?

Ali ile beraber bir uğurböceğinin kanatlarında kaç siyah nokta olduğunu öğrendim, pervane yapraklarını fark ettim. Anne olmadan önce bu tür detaylara dikkat etmezken birden bire doğadaki ayrıntıları fark etmeye başladım. Bu sizi tabii ki duygusal olarak çok değiştiriyor. Daha evrensel düşünmeye başlıyorsunuz. Felsefe ile daha fazla ilgilenmeye başladım. Bu işin duygusal yönü ve çok önemli.

 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27