Parlayan Ciltler Sonbahara Meydan Okuyor
Sivilce, leke gibi cilt hastalıkları yaz aylarında ortaya çıkar ya da alevlenir. İlerleyen zamanlarda cilt kırışıklıkları ve damarsal cilt sorunları fark edilir. Cildin yaz aylarında oluşan bu kötü görünümden kurtulması ve daha parlak, genç ve güzel görünmesi için sonbahar ayları önemlidir. Bu aylarda yapılan tedaviler cildi kışın soğuk ve rüzgarlı günlerine hazırlar.

Cildinizi Nemlendirin

Cildimiz yaz aylarında güneşin, havuz ve deniz suyunun etkisiyle kurur, matlaşır ve soluk bir görünüm alır. Cildin kaybolan nemini geri kazandırmak için özel bakımlar yapılmalıdır. Özel nem maskeleri evde uygulanabilecek kolay bir yöntemdir. Vitamin ve proteinlerden oluşan cilt maskelerinin haftada 1-2 kere uygulanması cilde nem kazandırır. Cildin nemlendirilmesini sağlayan başka bir yöntem ise mezoterapidir. Bu yöntemle özel hazırlanmış karışımlar cildin üst tabakasına enjekte edilir. Kişinin kendi kanından alınarak hazırlanan serumun cilde uygulanması olan “trombositten zengin plazma” yöntemi ile cilt hem nemlendirilir hem de parlaklık oluşumu sağlanır.

Leke Tedavisi

Cilt lekeleri farklı nedenlere bağlı oluşabilir. Gebelik dönemi, bazı ilaçların kullanımı, aşırı güneşe maruz kalma, solaryum, bazı hormonal hastalıklar ve genetik faktörlere bağlı cilt lekelenmeleri görülür. Leke tedavisinde önemli olan renk değişikliğine neden olan hücrelerin ciltteki derinliğidir. Cildin üst kısımlarında oluşan lekeler daha koyu renktedir, tedavileri daha kolaydır. Derin lekeler daha açık renktedir ve tedavileri daha zordur. Leke tedavilerinde kimyasal soyma işlemleri ve fraksiyonel lazer tedavileri uygulanır. Bu tedaviler cildi güneşe karşı daha hassas duruma getirir. Ayrıca güneş, lekelenmenin en önemli nedenleri arasındadır. Bu yüzden bu tedavilere mutlaka sonbahar aylarında başlanmalıdır.

Akne Tedavisi

Akne, derideki yağ bezlerindeki yağ üretiminin artması ve iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. En sık ergenlik döneminde görülmekle birlikte her yaşta akne sorunu yaşanabilir. Erişkin yaşlarda ciltle uyumlu olmayan kozmetik maddelerin kullanılması, bazı ilaçlar ve hormonal hastalıklar akne oluşumuna neden olabilir. Akne tedavisinde haricen kullanılan kremler içinde bulunan retinoik asit, benzoil peroksit, tetrasiklin gibi maddeler yaz aylarında kullanılamaz. Eğer kullanılırsa ciltte lekelenmelere neden olabilir. Akne tedavisinde etkili olan ve ağızdan alınan bazı antibiyotikler ve A vitamini ilaçları güneşe karşı hassasiyeti artırır. Ayrıca bu ilaçlar cildin kurumasına neden olur. Bu durumu önlemek için önerilen kremlerin yaz aylarında kullanılması hastalar için uygun değildir. Çünkü yaz aylarında terleme ile bu kremlerin etkisi kısa zamanda geçer.

Akne İzleri Tedavisi

Akne zamanında tedavi edilmediği takdirde bazı cilt tiplerinde iz oluşumuna neden olur. Bu izler kişilerin görünümlerini önemli ölçüde etkilemekte ve sosyal ortamdan izolasyonuna yol açar. Akne izlerinin tedavisinde en önemli nokta doğru dermatolojik muayenedir. Dikkatli bir muayene ile akne izlerinin değerlendirilmesi yapılmalı ve tedavi stratejisi buna göre belirlenmelidir. Akne izleri tedavisinde en sık kullanılan yöntemler kimyasal soyma, fraksiyonel lazer uygulamaları, PRP (trombositten zengin plazma), dermaroller uygulaması, dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu tedavilerin çoğu cildi güneşe karşı hassaslaştırdığı ve güneşle lekelenmeye yol açabileceği için sonbaharda başlanmalıdır.

Cilt Gençleştirme

Ciltte yaşla birlikte oluşan kırışıklıklar, lekelenmeler, cilt renginde matlaşma gibi problemlerin tedavisinde pek çok yöntem kullanılır. Cilt gençleştirme için uygulanan botoks ve dolgu enjeksiyonları her mevsimde yapılabilir. Cildin mat rengini gidermek için uygulanan vitamin uygulamaları mezoterapi şeklinde yapılır. Mezoterapi cilde parlaklık ve canlı bir görünüm verir. Mezoterapi uygulamaları da her mevsimde yapılabilir. Cilt gençleştirmek için yapılan kimyasal soyma, fraksiyonel lazer ve dermaroller tedavilerine sonbahar aylarında başlanabilir. PRP tedavisi, cilt gençleştirmek için son yıllarda geliştirilen bir yöntemdir. Cildin yaş ile birlikte hasara uğramış yapıların onarılmasını sağlar ve cildin daha gergin ve parlak görünümüne neden olmaktadır. PRP tedavisi her mevsimde uygulanabilir.