Türkiye’nin minik ressamları ödül mutluluğunu yaşadı

33. Pınar Resim Yarışması’nın ödül töreni, Büyükada’da gerçekleştirildi.
Atölye çalışmalarına katılan tüm öğrencilere katılım sertifikası verilmesinin yanı sıra iPad mini hediye edildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 23 minik ressamın, Prof. Ergin İnan’ın gözetiminde yaptıkları resimler de ödül töreninde sergilendi.

Türkiye’nin öncü markası Pınar’ın, ilköğretim çocuklarının resim sanatına ve güzel sanatlara ilgisini artırmak amacıyla 33 yıldır düzenlediği geleneksel Pınar Resim Yarışması’nın ödül töreni, 28 Haziran’da Büyükada’da gerçekleşti. Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş’ın katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde, çocukların bir hafta boyunca Prof. Ergin İnan’ın gözetiminde yaptıkları resimler de sergilendi.

Dr. Aktaş: “Pınar, çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimi için çalışıyor”

Pınar’ın kuruluşundan bu yana, topluma katkı sağlayacak projelere imza attığını ve ürünleriyle olduğu kadar sosyal sorumluluk projeleriyle de çocukların hem zihinsel hem de bedensel gelişimlerine destek olduğunu belirten Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş; “40 yıldır olduğu gibi, bundan sonra da çocuklarımız için çalışmaya devam edecek, ürünlerimizle ve projelerimizle onların bedensel ve zihinsel gelişimlerini destekleyeceğiz,” dedi.

En çok resim Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden

Bu yılki teması “Süt İçiyorum, Sağlıklı Büyüyorum” olarak belirlenen Pınar Resim Yarışması’na toplam 19.538 adet resim gönderildi. En çok katılım, 12.655 resimle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gerçekleşti. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Almanya’dan yarışan minik ressamların resimleri, Ressam Prof. Ergin İnan liderliğinde bir ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön eleme sonucunda 2. elemeye kalan 2.980 resim, Prof. Ergin İnan, Prof. Zahit Büyükişliyen, Doç. Dr. Gülveli Kaya, İhsan Yılmaz, Şirin Sever, Aysun Öz ve Ferhan Kaya Poroy tarafından incelendi. Eleme sonucunda 23 minik ressam dereceye girmeye hak kazandı.

Sanat Haftası’nda iki kardeş ressam

Dereceye giren 23 minik ressam, 24–28 Haziran arasında Büyükada’da “8. Pınar Sanat Haftası”nda bir araya geldi. Aralarında ilk kez İstanbul’a gelen çocukların da bulunduğu minik ressamlar, Ressam Prof. Ergin İnan önderliğinde sanat dolu bir hafta geçirdi. Atölye çalışmalarında resim sanatının ayrıntılarını öğrenen çocuklar, toplu halde yaptıkları resimlerle de birlikte çalışmanın keyfini çıkardı. Çocuklar, atölye çalışmalarından arda kalan zamanlarda da İstanbul’un güzelliklerini keşfetme fırsatı yakaladı.
Bu yıl Sanat Haftası’nın en fazla ilgi gören katılımcıları ise Diyarbakır’dan gelen Özdemir kardeşler oldu. Yarışmaya başvuran Dilara ve Aleyna Özdemir kardeşlerden, Dilara Özdemir geçen yıl Pınar Resim Yarışması’nı kazanırken, bu yıl da kardeşi Aleyna Özdemir Sanat Haftası’na katılma şansı yakaladı. Jüri elemesi sırasında Ressam Prof. Ergin İnan’ın özel isteğiyle Dilara Özdemir de Sanat Haftası’na katılarak kardeşini yalnız bırakmamış oldu.

Minik ressamlara IPad Mini hediyesi
Sanat Haftası’nın sonunda atölye çalışmalarına katılan tüm öğrencilere katılım sertifikası verilmesinin yanı sıra iPad mini hediye edildi. Pınar Sanat Haftası’na katılan 23 öğrenci arasından Ressam Prof. Ergin İnan’ın belirlediği üç öğrenciye de bir yıllık eğitim-öğretim bursu verildi.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Aleyna Özdemir Diyarbakır Öğretmen Mehmet Sabri Güzel İlköğretim Okulu
Elif İklil Bozbaş Gaziantep Özel Sanko Okulları
Naz Apa Gaziantep Özel Sanko Okulları
EGE BÖLGESİ
Bilge Önel İzmir Özel Bornova İlkokulu
Gülseren Serenay Pekdoğan              Muğla Vedat Türkmen Ortaokulu
Elif Durak İzmir İzmir Özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulu
MARMARA BÖLGESİ
Metehan Özer Tekirdağ Artol Sanat Evi
Güldestan Oral  İstanbul Küçükçekmece Ortaokulu
Nazlı Çukurova   İstanbul FMV Ayazağa Işık Okulları
İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Rüya Çelik Eskişehir Eti Maden İşletmeleri İlkokulu
Elif Naz Yılmaz Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları
Elif Arslan Ankara Ankara Bilim ve Sanat Merkezi
AKDENİZ BÖLGESİ
Ahmet Can Gümüş Hatay Bayhan Gençay Ortaokulu
Kayra Güneş Altıntaş Antalya TED Antalya Koleji
Melek Rüzgâr İpekçi Antalya Ayten Çağıran Anaokulu
KARADENİZ BÖLGESİ
Beyzanur Büşra Karagöl Trabzon Trabzon Bilim ve Sanat Merkezi
Serra Süzgüner Samsun Necatibey İlkokulu
Sena Kemeröz Samsun Feza İlkokulu
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Feyza Gökçay Ağrı Özel Nizamiye İlköğretim Okulu
Ece Yılmaz Ağrı Özel Nizamiye İlköğretim Okulu
NHacer Özcan Malatya Şehit Albay İbrahimkaraoğlanoğlu Ortaokulu
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
Selen Özçelik Lefkoşa Yakın Doğu İlkokulu
ALMANYA
Elif Nur Almanya Markwald Schule