Oyuna Katılmak, Eğlenmek ve Büyümek
Çocuk gelişiminde beslenme kadar sporun da büyük önemi vardır. Her sporun yararı farklıdır. Voleybol da çocuğunuzun gelişimini desteklerken, aynı zamanda sorumluluk alma bilinci, ekip çalışmasının önemi gibi konularda da bilinçli hale getiriyor.

Tüm spor dallarında olduğu gibi, voleybol da oyuncuların fiziksel gelişimlerini hızlandırmalarını ve esnekliklerini sürdürebilmelerini sağlar. Oyun bir temas sporu olmadığından, rakiple birebir mücadelede gereken bedensel üstünlük ve aşırı (oransız) kas birikimine ihtiyaç yoktur. Oyuncunun performans ve dayanıklılığı için vücudun tüm kas grupları dengeli ve o kişi için ideal olabilecek düzeylerde gelişir.

Ben yok, biz var…

Aidiyet hissi ve bireysel niteliklerin aynı anda gelişmesini sağlayan voleybol, aynı zamanda temas sporu olmaması nedeniyle şiddetin işe yaramadığı bir alan oluşturmaktadır. Bu sayede sporcu adayları iletişim becerilerini daha sağlıklı zeminde ve dostane bir şekilde oluştururlar. Şiddetten ve kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlayacak güzel bir bariyere sahip olurlar.

Voleybol ve Sosyal Başarı

Voleybolun katkıları fiziksel gelişimle sınırlı değil. Bir takım oyunu olan voleybol, belirli zaman ve sınırlı hareketle sayıya ulaşılmasını hedefler. Oyunun bu karakteristik özellikleri sayesinde, aşırı bireysel çıkışların tek başına fayda sağlamadığını gören oyuncular, ekip arkadaşlarına güvenmeyi, gerektiği yerde pas vermeyi, gerektiği noktada sorumluluğu alıp yeteneklerini gösterebilmeyi öğrenirler. Bu nedenle oyuncular; planlı, hedefe faydalı hamlelerle ulaşabilen paylaşımcı ve sorumluluk sahibi bireyler haline gelirler.

Hız, refleks ve derin duyularını kullanabilen oyuncularda sakatlık riski azalır. Refleksler ve derin duyular sayesinde oyun sırasında ihtiyaç duyulan ve fiziksel sınırları zorlayan hamleler, zarar görmeden atlatılır. Bu becerileri kazanabilmek için mutlaka tecrübe sahibi bir çalıştırıcının önderliğinde ve bir fizyoterapist desteği ile çalışılmalıdır. Sadece belirli kas gruplarının değil tüm vücudun antrene edilmesi, özellikle bel-sırt-omuzların dengelenmesi sağlanır.

Düzenli olarak yapılan kas güçlendirmeleri, germeler ve dayanıklılık çalışmaları sayesinde, bedensel gelişimini arttıran çocuklar, teknik becerileri kazanabilir ve tecrübelerini paylaşır duruma gelirler. Bedensel ve bireysel gelişim için avantajlı bir spor dalı olan voleybolun çocuklar için her şeyden önce bir oyun olduğunu ve keyif almaları gerektiğini de mutlaka hatırlatalım.