PINAR, RUSYA'YA SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SATACAK

RUSYA, TÜRKİYE’DEKİ SÜT ÜRETİCİLERİ NEZDİNDE YAPTIĞI İNCELEMELER NETİCESİNDE, TÜRKİYE’DEN ÜÇ MARKAYA İHRACAT ONAYI VERDİ. 40’TAN FAZLA ÜLKEYE ÜRÜNLERİNİ İHRAÇ EDEN PINAR İHRACAT ONAYI ALAN ÜÇ MARKADAN BİRİSİ OLDU.

7 Ağustos’tan bu yana AB, ABD, Norveç, Kanada ve Avustralya’dan meyve, sebze, et, balık ve süt ürünleri alımını bir yıllığına durduran Rusya, süt ihracatı için rotasını Türkiye’ye çevirdi. Yaptığı incelemeler neticesinde ise Türkiye’den üç markadan süt almaya karar verdi. Bunlardan biri de halihazırda 40’tan fazla ülkede ürünleri sevilerek tüketilen Pınar oldu.

“Ülke ekonomisi adına mutluyuz”

Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, Rusya’nın bu kararının ardından yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de süt üretiminin verilen desteklerin de etkisiyle 18 milyon tonu aştığını ve ülkemizin süt üretiminde dünyanın önde gelen süt üreticilerinden birisi haline geldiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Sektörün sağlıklı büyümesi için iç talebin yanı sıra ihracatın da artması gerekiyordu. Geçen sene Bakanlığımızın destekleriyle AB ülkelerine ihracat yapma imkânının sağlanması sektör için önemli bir gelişme olmuştu. Bugün de Rusya’ya ihracat kapısının açılmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Rusya’nın yıllık süt ve süt ürünleri ithalatı yaklaşık 4.1 milyar dolar ve bu ithalatın 1.4 milyar dolarını AB ülkelerinden gerçekleştiriyor. Uzun süredir stratejik olarak potansiyel gördüğümüz ve etüt ettiğimiz bu pazardan pay alacak olmaktan dolayı, Türkiye süt üreticileri ve ülke ekonomisi adına son derece mutluyuz. Pınar Süt olarak dünya ve Avrupa Birliği standartlarına uygun üretim gerçekleştiriyor ve 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra, Rusya’da da bağlantılarımızı oluşturmayı planlıyoruz.”