32. Pınar Resim Yarışması'nda ödül heyecanı

İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklarımızın yaratıcılıklarına destek olmak, resim sanatına ve güzel sanatlara ilgisini artırmak amacıyla 32 yıldır kesintisiz devam eden Pınar Resim Yarışması'nda bu yıl da final heyecanı yaşandı. Bu yılki teması "Doğamızı Koruyalım Geleceğimize Sahip Çıkalım" yarışmada elemeler sonucunda seçilen 23 minik ressam adayı, 26-28 Haziran 2013 tarihlerinde Pınar'ın davetlisi olarak İstanbul'da ağırlandı.

Türkiye'nin yedi bölgesi, KKTC ve Almanya'dan seçilen öğrenciler Prof. Ressam Devrim Erbil'in atölyesini ziyaret ederek kendisinin önderliğinde keyifli ve öğretici bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Ardından Mimar Sinan Üniversitesi'ni gezen çocuklar akşam da The Sofa Otel Hallarts'ta düzenlenen ödül törenine katıldı. 32. Pınar Resim Yarışması'nın ödül töreninde öğrenciler ile bir araya gelen Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı "Ülkemizin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden birini hayata geçirmekten büyük gurur duyuyoruz. Bugüne kadar projeye milyonlarca resim geldi. Bunlar heyecanımızı ve motivasyonumuzu her geçen yıl daha da artırdı. Çocukların yaratıcılıklarına destek olmanın ve onlara resim yapmayı sevdirmenin yanı sıra bakış açılarını da geliştiren ortamlar yaratmayı önemsiyoruz. Bu kadar uzun süredir çocuklarımıza resim sanatını sevdirmekten ve geleceğin ressamlarına ilham vermekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Türkiye'nin en çok başvuru yapılan resim yarışması Pınar Resim Yarışması'nın bu yılki finalistleri, 32. Pınar Resim Yarışması Ödül Töreni kapsamında İstanbul'da buluştu. Türk resim sanatının duayenlerinden ve 32. Pınar Resim Yarışması Proje Danışmanı Prof. Ressam Devrim Erbil ile tanışan çocuklar, kendisinin önderliğinde keyifli bir atölye çalışması yaptı. Ardından Mimar Sinan Üniversitesi'ni gezerek güzel sanatlar eğitimi hakkında bilgi alan çocuklar akşam da Sofa Otel Hallarts'ta düzenlenen ödül törenine katıldı.

Ödül törenine öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, Prof. Ressam Devrim Erbil ve bu seneki resim yarışmasının jüri üyeleri de katıldı. Törende Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, Ressam Prof. Devrim Erbil ve Yaşar Holding Yöneticileri öğrencilere sertifikalarını verdi ve netbook bilgisayarlarını hediye etti. Törende konuşan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı "Sanatın dünyayı güzelleştirdiğine yürekten inanıyor, çocukların da bu yaklaşımı benimsemesi ve resim sanatını sevmesi için çalışıyoruz. Ürünlerimizle olduğu kadar sosyal sorumluluk projelerimizle de çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine destek oluyoruz. Pınar Resim Yarışması, ülkemizin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri. 1981 yılından bu yana tüm toplumsal gelişmelerin dışında kalarak aralıksız devam etti ve milyonlarca çocuğun resimle kendisini ifade etmesine olanak verdi. Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmesine, geleceğin ressamlarının kendilerini geliştirmesine imkan verdiğimiz için büyük mutluluk duyuyorum" dedi ve önümüzdeki yıllarda Pınar Resim Yarışması'nda daha çok çocuğun resminin sergilenmesi için farklı çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Yiğitbaşı; Devrim Erbil'in yanı sıra aralarında Erol Evgin, Ömer Erkan Erdeve ve Prof. Ayşe Özel gibi değerli isimlerin de bulunduğu jüri üyelerine, projeye verdikleri destek için özel teşekkürlerini iletti.

Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, da "Yaşar Holding olarak, toplumsal vatandaşlık bilinci DNA'mızda var. Türkiye'de süt sektörünü kurucusu olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek için spordan sanata ve eğitime kadar, farklı alanlarda çalışmalarımızı artan bir ivme ile sürdürüyoruz. Bugüne dek çocuklarımızın spor ve sanatsal etkinliklere aktif katılımlarını sağladık, onları destekledik. Pınar Resim Yarışması da bu etkinlikler arasında önemli bir yer tutuyor" diye konuştu.

Öğrencilerimize İstanbul'da sanat dolu bir gün…

"Doğamızı Koruyalım Geleceğimize Sahip Çıkalım" temalı yarışmada bu sene projeye katılan 377.824 resim, nisan ayında ön elemeden geçirildi. Mayıs ayında Çeşme Altınyunus Otel'de yapılan son elemede Proje Danışmanı Prof. Ressam Devrim Erbil'in yanı sıra sanatçı Erol Evgin, EGİTEK Grup Koordinatörü Ömer Erkan Erdeve, Prof. Ayşe Özel, gazeteci İhsan Yılmaz ve Jülide Karahan Güngör de jüri üyeliği yaptı. Türkiye'deki her bölgeden üç resim, KKTC ve Alman'dan da birer resim, yedekleriyle beraber seçildi. Seçilen asıl ve yedek tüm resimler ödül töreninde The Sofa Otel Hallarts'ta sergilendi.

32. Pınar Resim Yarışması Ödül Töreni kapsamında İstanbul'da Pınar'ın davetlisi olarak ağırlanan çocuklarımız, Prof. Ressam Devrim Erbil atölyesinde Pınar'ın hediyesi olan profesyonel resim malzemeleriyle eğlenceli bir çalışma gerçekleştirdi. Türkiye'de resim sanatının duayenlerinden birini yakından tanıma fırsatı bulan çocuklar, yine Devrim Erbil önderliğinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ni gezerek resim eğitimi hakkında bilgi aldı. Atölye çalışmalarının oldukça renkli geçtiğini belirten Prof. Ressam Devrim Erbil, "Atölye çalışmasında genç arkadaşlarımızın hayal güçlerini, yaratıcıklarını, özgünlüklerini ve teknik becerilerini geliştirmek için birlikte çalıştık. Onların estetik değerlere ulaşmadaki sezgi gücünü geliştirecek pratikler yaptık. Geleceğin ressamları ile böyle bir etkileşimde bulunmaktan çok mutluyum. Pınar Resim Yarışması'nın daha nice yıllara ulaşmasını, ülkemizin genç yeteneklerine güç vermesini, onları yüreklendirme çabalarının sürmesini diliyorum" diye konuştu.

Pınar Resim Yarışması'na başvuran resimlerin bölgesel dağılımına bakıldığında; 109.035 resim ile Marmara Bölgesi ilk sırayı alıyor. Ardından, 78.035 resim ile Güneydoğu Anadolu, 77.641 resim ile Akdeniz, 49.519 resim ile İç Anadolu, 32.595 resim ile Karadeniz, 15.870 resimle Ege, 14.496 resimle Doğu Anadolu, 433 resim ile Almanya, 200 resimle KKTC sıralamada yerini alıyor.

32. Pınar Resim Yarışması'nda finale kalan asil ve yedek tüm çocuklara birer dizüstü bilgisayar ve resim seti hediye edildi. Yarışmaya en fazla sayıda resimle katılan çocukların okulları da masa üstü bilgisayar armağanının sahibi oldu. Pınar Resim Yarışmasının bu seneki finalistlerinden Esra Akkuş, Atilla Çakmak ve Kader Özpınar da Pınar'dan 1 yıllık eğitim-öğretim dönemini kapsayan karşılıksız burs kazandı.

 
 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27