36. Pınar Resim Yarışması Sonuçlandı

5 ülkenin çocukları “Sağlık ve Spor'un önemini çizdi

36. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na, Türkiye, Kıbrıs, Almanya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 32.206 resim gönderildi

36. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na ayrıca özel eğitim veren okullarda eğitim gören çocukların yanı sıra sosyal medyadan da ilk kez katılım gerçekleşti.

Geleneksel olarak 1981 yılından itibaren her yıl farklı bir temayla düzenlenen Pınar Çocuk Resim Yarışması, çocukların sanatsal becerisini geliştirmeye devam ediyor. Bu yılki teması ‘Sağlık ve Spor” olarak belirlenen uluslararası yarışmaya, Türkiye’nin 7 bölgesi, KKTC, Almanya, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra özel eğitim veren okullardan çocuklar ile ilk kez sosyal medyadan da katılım gerçekleşti. Kurulduğu tarihten bu yana topluma katkı projelerine büyük önem veren ve ürünleriyle olduğu kadar sosyal sorumluluk projeleriyle de çocukların gelişimlerine destek olan Pınar tarafından düzenlenen yarışmaya bu yıl 32.206 resim gönderildi

Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın ülke sınırlarını aşmasından büyük gurur duyduklarını belirten Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “1973 yılından beri hem ürünlerimizle hem de gerçekleştirdiğimiz projelerle çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimlerine destek olma hedefindeyiz. Pınar Çocuk Resim Yarışması ile de 36 yıldır çocuklarımızın hayallerine kulak veriyor ve onlara, yaratıcılıklarını ortaya koyup geliştirecekleri bir platform sunuyoruz. Bu yılın temasını da “Sağlık ve Spor” olarak belirledik. Yarışmamıza katılan çocuklar hem sanatsal yeteneklerini sergiliyorlar hem de farklı kişilerle tanışma ve İstanbul’u görme fırsatı yakalıyorlar’’ dedi.

İdil Yiğitbaşı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Geçtiğimiz yıl itibariyle Türkiye’nin tüm bölgeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Almanya’nın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’nden ve Katar’dan da çocuklar resimlerini göndermeye başlamıştı. Bu yıl sosyal medyadan da başvuru aldık. Gelecek yıl daha da geniş bir coğrafyadan daha büyük katılımla yarışmamızı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Aynı şekilde özel eğitim veren okullarda eğitim gören çocuklarımızı da unutmayarak onlar için özel bir kategoride açtık. Özel eğitim veren okullardan gelen resimleri görmek bizim için büyük mutluluk...”

En çok katılım Marmara Bölgesi’nden oldu

Pınar Çocuk Resim Yarışması’na, bu yıl en çok resimle katılan bölge Marmara Bölgesi oldu. Marmara Bölgesi’nden toplam 7.161 adet resim gönderilirken, onu 5.127 adet ile Ege Bölgesi izledi. Sırasıyla Akdeniz Bölgesi’nden 2.981, İç Anadolu Bölgesi’nden 4.420, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 1.880, Karadeniz Bölgesi’nden 2.706 ve Doğu Anadolu Bölgesi’nden 1.200 adet resim gönderildi. Bu yılki yarışmaya Kıbrıs’tan 1.478 ve Almanya’dan da 46 resim iletilirken, Katar’dan 423 ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 4.429 adet resim gönderildi. Ayrıca, özel eğitim veren okullardan 179 resim başvuruda bulundu. Bu yıl yarışmada ilk kez açılan sosyal medya kategorisine de 176 resim başvurusu alındı.

Ön Jüri 32.206 resmi 9.467’ye indirdi

Gelecek için hayallerini resimle ifade eden çocukların resimleri, Prof Zahit Büyükişliyen ve Prof. Ergin İnan önderliğinde bir ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön eleme sonucunda 2. elemeye kalan 9.467 resim başta ressam Prof. Ergin İnan olmak üzere, Prof. Zahit Büyükişleyen, Gazeteci İhsan Yılmaz, Gazeteci Rahşan Gülşan ve Gazeteci Ferhan Kaya Poroy tarafından incelendi. Çeşme Altınyunus Otel’de bir araya gelen seçkin jüri üyeleri Türkiye çapında her coğrafi bölgeden 2 öğrenci, KKTC, Almanya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve sosyal medyadan 1’er öğrenci olmak üzere toplam 19’ar asil, 19’ar yedek öğrenci belirledi. Özel eğitim veren okullarda okuyan öğrencilerin resimlerinden de 3’ü Samsung Tablet ve 6’sı profesyonel resim malzemelerinden oluşan çanta kazandı.

Pınar Sanat Haftası’na Katılmaya Hak Kazanan Öğrenciler;

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

ASİL

1. Pervin Avat / Şanlıurfa / Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulu
2. Zerda Yıldız / Batman / Selçuklu Ortaokulu

Ege Bölgesi

ASİL

1. Özra Kumsal Öner / İzmir / Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulu
2. Cemre Nur Uzunay / İzmir / Gürçeşme Leman Alptekin Ortaokul

Marmara Bölgesi

ASİL

1. Sabber Su Aydoğan / İstanbul / Hacı İlbey İlkokulu
2. Rüya Parlak / Edirne / Plevne İlkokulu

İç Anadolu Bölgesi

ASİL

1. Sude Naz Ceylan / Ankara / Hasan-Şükran Saruhan Ortaokulu
2. Barış Gökgöz / Ankara / Anıttepe Ortaokulu

Akdeniz Bölgesi

ASİL

1.Batu Meral / Antalya / TED Antalya Koleji
2.Derin Dursun / Antalya / Antalya Bileydi İlkokulu

Karadeniz Bölgesi

1. Nazlı Hilal Temel / Trabzon
2. Yusuf Yurt / Samsun / Kürtün Ortaokulu

Doğu Anadolu Bölgesi

ASİL

1. Elifnur Benli / Erzincan / Osmangazi İlkokulu
2.Berivan Emre / Muş / Merkez Kız Yatılı Bölge Ortaokulu

Sosyal Medya

ASİL

1. Zeynep Özkan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

ASİL

1. Özçin Ünerdi /  Lefkoşa / Yakın Doğu İlkokulu

Almanya

ASİL

1. Ela Elif Çelik / Berlin / Otto – Wels-Grundschule

Katar

ASİL

1. Mannar Ammar Yasser Al Abboussi / Doha / Palestinian School of Doha

Birleşik Arap Emirlikleri

ASİL

1. Mohammed Rayan / Dubai / The Indian High School

 
 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27