Türkiye, Dünya’nın en büyük 8. Avrupa’nın ise en büyük 3. süt üreticisi

Dünya’da ve Türkiye’de çeşitli etkinlikler ile kutlanılan 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nde, Pınar Enstitüsü yürütücülüğünde “Sağlık İçin Süt Paneli” düzenlendi. Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen panelde sütün beslenmeye ve insan vücuduna olan katkıları ile süt hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar konuşuldu. Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı  Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen panele İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nur Arslan, Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Harun Uysal, Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hamdi Barbaros Özer, Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sedef Nehir El, Başkent Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gül Kızıltan, Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu üyesi ve  Pınar Süt Kalite Güvence Direktörü Özlem Yalçın ile sektör temsilcileri katıldı. 

Dünyanın en mucizevi gıdaları arasında yer alan süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin yeterli seviyelere ulaşmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi “Dünya Süt Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye’de de 1991 yılından bu yana 21-28 Mayıs tarihleri Süt Haftası olarak anılıyor. 

21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün topluma sütün önemini anlatmak için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı “Türkiye’de toplam süt üretimi 2017 yılı için 20.700.000 ton. Ülkemizde süt üretimi son 5 yılda %14, son 10 yılda %70 arttı. Türkiye, dünyada en büyük 8. süt üreticisi, Avrupa’nın ise en büyük 3. süt üreticisi konumunda. Süt üretiminde sekizinci olan Türkiye, tüketim rakamlarına göre daha alt sıralarda yer alıyor. Türkiye’de yıllık kişi başı içme sütü tüketim miktarı yaklaşık 34 kg iken Avrupa’da bu ortalama miktar kişi başı 60 kg, Amerika kıtasında 58 kg civarında. Ülkemizde süt içme alışkanlığının artırılması ve özellikle çocuklarda süt tüketiminin özendirilmesi gerekiyor.” dedi. 

Panele katılan İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ise dünyanın en güzel besin maddelerinden birinin süt olduğu belirterek “Sağlıklı sütün üretilmesinin temeli, sağlıklı havyan yetiştirme koşullarından geçiyor. Sütün sağlıklı bir şekilde sanayiye ve işleme tesislerine iletilmesi, içilir bir hale getirilerek paketlenmesi ve tüketicilere sağlıklı bir şekilde ulaştırılması hassasiyet gerektiren uzun bir zincir. Ülkemiz, özellikle İzmir bu konuda başarılı durumda. Türkiye’de sanayisiyle yetişmiş insan kaynaklarıyla ve kamu kurumlarımızla önemli başarılara imza atacağız” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de süt sektörünün durumu ile sütün beslenmedeki öneminin tartışıldığı ilk bölümün ardından Prof. Dr. Harun Uysal başkanlığında gerçekleştirilen panelde Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nur Arslan, Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hamdi Barbaros Özer, Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sedef Nehir El, Başkent Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gül Kızıltan, Ulusal Süt konseyi üyesi ve Pınar Süt Kalite Güvence Direktörü Özlem Yalçın “Süt Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar” hakkında bilgiler verdi.

 

Pınar Enstitüsü’nün misyonu...

Gıda, sağlık ve beslenme konularında toplumu bilinçlendirmek için sosyal sorumluluk anlayışıyla ve toplumun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulan, ticari bir faaliyeti olmayan ve kâr amacı gütmeyen Pınar Enstitüsü, 2013 yılı itibariyle faaliyetlerine başlamıştır.

Misyonu gıda, sağlık ve beslenme konularında toplumu bilinçlendirmek ve kaliteli yaşam farkındalığı yaratmak amacıyla bilimsel projelere destek vermek, bilgi ağlarında yer almak ve eğitim faaliyetlerinde bulunmaktır.

En büyük hedefi ise gıda ve beslenme alanında bir referans noktası olmaktır.

 

Ayrıntılı bilgi için: Yıldız Sedef / (0232) 436 15 15 / 253 yildiz.sedef@pinar.com.tr

 
 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27